Sukces Bydgoszczy

Bydgoszcz zorganizuje w 2017 roku 11. Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce – taka radosna informacja dotarła do nas w godzinach popołudniowych z Oslo gdzie obradowała Rada European Athletics.

W Oslo za polską kandydaturą lobbowała m.in. przedstawiciel bydgoskiego magistratu wiceprezydent Iwona Waszkiewicz.

Decyzja European Athletics bardzo nas cieszy. Przed organizatorami teraz dwa lata trudnej pracy, która wierzę, że przyniesie efekt w postaci świetnie zorganizowanych mistrzostw. – komentował na gorąco obecny w Oslo sekretarz generalny Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Piotr Długosielski, który w czasie swojej sportowej kariery dwukrotnie stawał na podium młodzieżowych mistrzostw Starego Kontynentu.

Powierzenie Bydgoszczy prawa do organizacji zawodów było pierwszą decyzją kalendarzową wybranej przed kilkoma tygodniami w Bledzie nowej Rady European Athletics, której przewodniczył Norweg Svein Arne Hansen. Stolica Kujaw i Pomorza została pierwszym w historii miastem, które dwukrotnie ugości mistrzostwa Europy do lat 23. Ostatnio taka impreza gościła nad Brdą w 2003 roku, a medale na obiekcie Zawiszy wywalczyli wówczas m.in. Marek Plawgo, Kamila Skolimowska czy – ze wspaniałym wynikiem 2.36 – Aleksander Waleriańczyk. Za dwa lata na bydgoskim stadionie z pewnością będziemy śledzić pasjonujące występy takich polskich zawodników jak Ewa Swoboda czy Konrad Bukowiecki – wschodzących gwiazd nadwiślańskiej Królowej Sportu.
Dodajmy, że łupem Marka Plawgo w 2003 roku padły dwa złote medale: na 400 metrów przez płotki i w sztafecie 4×400 metrów. Jeden ze „złotych” biegów był elementem wieńczącym pokaz multimedialny kandydatury miasta w Oslo. – Rozstrzygnęła moim zdaniem nasza prezentacja, która pięknie pokazała Bydgoszcz, stadion, a także to, jak się miasto rozwinęło w czasie dwunastu lat od poprzednich mistrzostw – relacjonował Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki. – Marek opowiadał dynamicznie i ze swadą. Zrobiło to wrażenie, ale największe oczywiście wszystkie te zmiany w Bydgoszczy: nowe hotele, drogi – dodał Wolsztyński.

Najbliższe mistrzostwa Europy młodzieżowców odbędą się za miesiąc w Tallinnie. Rada EA zdecydowała dziś także, że za 2 lata mistrzostwa Europy juniorów ugości włoskie Grosseto.

Bydgoskie kalendarium:
1975 – Puchar Europy w wielobojach
1979 – Mistrzostwa Europy Juniorów
1999 – Mistrzostwa Świata Juniorów Młodszych (kadetów lub inaczej do lat 18) w lekkiej atletyce
2003 – Mistrzostwa Europy do lat 23
2004 – Puchar Europy w wielobojach Superliga
2008 – Mistrzostwa Świata Juniorów
2010 – Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych
2013 – Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych
2017 – Mistrzostwa Europy do lat 23

Komentarz Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego dla www.bydgoszcz.pl

To znakomita wiadomość. Bardzo się cieszymy, że działacze EA postawili na nas – komentuje prezydent Rafał Bruski. – Niebagatelne znaczenie miał fakt, że sprawdziliśmy się już wielokrotnie jako organizator dużych imprez lekkoatletycznych. Dysponujemy pięknym, jednym z lepszych w Europie i w zasadzie jedynym w Polsce stadionem lekkoatletycznym. Od lat przy organizacji imprez lekkoatletycznych w Bydgoszczy trzon komitetów organizacyjnych stanowią te same, doświadczone osoby. To były nasze mocne atuty i prawdopodobnie one zadecydowały, że postawiono na Bydgoszcz. Rok 2017 będzie zatem obfitował w naszym mieście w duże imprezy sportowe, bo przypomnę, że mamy też gościć mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn do lat 21. Po  turnieju seniorskim to drugie najważniejsze i najciekawsze rozgrywki na Starym Kontynencie z udziałem narodowych reprezentacji piłkarskich.


Anna Strzelczyk-Frydrych (UM Bydgoszcz, wypowiedź prezydenta)

Maciej Jałoszyński (PZLA), Maciej Łopatto

 

Translate »