30.06.2021

Do rozpoczęcia zawodów pozostało:
A+ A A-

Historia

  • Kategoria: Podstrony
  • Odsłony: 17114

1999

Pierwsze w historii lekkiej atletyki mistrzostwa świata do lat 18 były wspaniałą i bardzo udaną próbą wprzęgnięcia do sportowej rywalizacji 17-letnich i młodszych zawodników. Do Bydgoszczy przyjechało ponad 1000 zawodników ze 107 krajów ze wszystkich kontynentów. Narodziło się na tej imprezie wiele gwiazd, m.in. Jacques Freitag, skoczek wzwyż z RPA. Złotą medalistką w rzucie młotem została Kamila Skolimowska, która swój wyczyn powtórzyła na igrzyskach w Sydney.

2000

Ten rok najlepiej pamięta męska reprezentacja naszych lekkoatletów. Na stadionie Zawiszy Polacy pod wodzą Marcina Urbasia wygrali I ligę Pucharu Europy i awansowali do Superligi PE. Bydgoski sukces powtórzyli rok później w Bremie. Zdobyli tam, w gronie ośmiu najlepszych drużyn Starego Kontynentu, Puchar Europy.

2001

To pierwszy Europejski Festiwal Sztafet, mityng, którego główną atrakcją miały być pojedynki w biegach rozstawnych. Niewątpliwie dostarczyły wielu emocji, jednak najjaśniejszym blaskiem w tych dniach świeciła gwiazda mistrza olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego. Jego chód na 5 km odbywał się w takt muzyki. Widzowie oglądali go na stojąco, słuchając marsza Radetzkiego. W pierwszej edycji bydgoskiego mityngu świetnie wystartował Paweł Czapiewski, nie mając sobie równych w biegu na 800 m. W tym samym roku podczas mistrzostw Polski rekord Europy w skoku o tyczce pobiła Monika Pyrek. Utrzymał się on siedem dni, zanim wyżej nie skoczyła Swietłana Fieofanowa.

2002

II Europejski Festiwal Sztafet zgromadził na starcie o wiele więcej zagranicznych gwiazd. Główną miał być 800-metrowiec Wilson Kipketer. Nie pojawił się jednak na bieżni, wystąpił jako honorowy gość. W biegach sprinterskich na 100 i 200 m rywalizowały takie gwiazdy sprintu jak Dwain Chambers i Marlon Devonish. Mocną obsadę miał także bieg na 110 m przez płotki. Wystartowali w nim między innymi Shaun Bownes z RPA, finalista Igrzysk Olimpijskich w Sydney, a także Szwed Robert Kronberg. Nasz Paweł Januszewski miał trudne zadanie w biegu na 400 m przez płotki. Jego rywalami były takie gwiazdy jak Kemel Thompson z Jamajki czy Czech Jizi Muzik. W tym samym roku Bydgoszcz gościła jeszcze Superligę PE w wielobojach.

2003

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy do lat 23 przedłużają cykl corocznych ważnych zawodów lekkoatletycznych w Bydgoszczy. Gwiazdami były tym razem dwie młode sportsmenki - Rosjanka Jelena Isinbajewa i Szwedka Caroline Kluft. W Bydgoszczy zdobyły złote medale w skoku o tyczce i skoku w dal.
Urodziwe lekkoatletki podbiły serca tysięcy kibiców, którzy oklaskiwali też zwycięstwa Polaków, m.in. Marka Plawgo w biegu na 400 m ppł.
Ze względu na duże koszta organizacji zawodów z udziałem sztafet zmieniono nieco formułę Europejskiego Festiwalu Sztafet. Nie zrezygnowano całkowicie z biegów rozstawnych, ale znacznie ograniczono ich ilość, a mityng zmienił nazwę na Europejski Festiwal Lekkoatletyczny.

2004

Superliga Pucharu Europy zgromadziła na stadionie Zawiszy największą dotychczas liczbę gwiazd. Nie tylko zresztą startujących, np. sławny płotkarz Colin Jackson był komentatorem telewizyjnym. Polska reprezentacja mężczyzn zajęła trzecie miejsce w Pucharu Europy. Do drugiej, Francji, straciła tylko punkt, a do zwycięzców - Niemców - 3,5 punktu. Polki były piąte.

2005

5 czerwca odbyła się piąta już edycja Europejskiego Festiwalu Lekkoatletycznego - Domar Bydgoszcz Cup. Sportowymi gwiazdami wśród kobiet były m.in. Sandra Glover i Hanna Block, wśród mężczyzn Yuri Bilonog i Ivan Tikhon. W lipcu (2 i 3) odbył się Pucharu Europy w Wielobojach.

2006

VI Europejski Festiwal Lekkoatletyczny Bydgoszcz Cup przeszedł do historii jako pierwszy w nowej kategorii premium mityng i tym samym awansował do elitarnego grona najważniejszych europejskich imprez lekkoatletycznych.

2007

Mityng Dolcan Cup, potwierdził zapowiedzi i został uznany za najlepszy w historii polskiej lekkiej atletyki i w rankingach EAA. Uzyskany najlepszy wynik na świecie w rzucie młotem, rekord w skoku wzwyż Chorwatki Blanki Vlasić, świetny wynik Marka Plawgo. Te rezultaty sprawiły że Europejski Festiwal Lekkoatletyczny był najlepszym z siedmiu dotychczas rozegranych.

2008

VIII Festiwal zyskał na znaczeniu w szczególny sposób, był pierwszą oficjalną imprezą rozgrywaną na zmodernizowanym stadionie miejskim. Kolejny raz, renoma bydgoskiej imprezy pozwoliła zgromadzić listę najlepszych lekkoatletycznych gwiazd z całego świat oraz ponad 10 tyś widownię. Do historii przeszedł rezultat w skok o tyczce mężczyzn Yevgeniya Lukyanenki, który uzyskał rekordowy wynik 6.01 m.

2009

Koniec dominacji Marka Plawgi na 400 m przez płotki na bydgoskim stadionie. Niepokonanego na bydgoskiej bieżni Polaka oraz mistrza olimpijskiego z Aten Feliksa Sancheza pogodził Louis Van Zyl z RPA. Nie zawiódł Tomasz Majewski, choć zwycięskie pchnięcie kulą wykonał dopiero w ostatniej serii. Wygrał, podobnie jak w skoku o tyczce reprezentant gospodarzy Łukasz Michalski, którego 5,71 m było rekordem życiowym. Na 3000 m z przeszkodami pań 9.23,33  Julii Zarudnewej-Iwanowej było najlepszym w tamtym czasie wynikiem na świecie.

2010

X Festiwal przeszedł do historii nie tylko jako jubileuszowy, ale także rekordowy. Mistrzyni świata Anita Włodarczyk fenomenalnym wynikiem 78,30m pobiła 6 czerwca rekord świata w rzucie młotem kobiet. Na bardzo wysokim poziomie stały również konkursy pchnięcia kulą mężczyzn, 3000 m z przeszkodami oraz 400m płotki mężczyzn. Wysoki poziom sportowy podkreśla 5 nowych rekordów mityngu.

2011

Po XI EFL najwięcej mówiło się o biegu na 800 metrów, który uświetniła walka Polaków na ostatnich metrach. Ostatecznie Adam Kszczot wpadł na metę o 31 setnych sekundy przed Marcinem Lewandowskim (czas zwycięzcy 1:44.30 to nowy rekord mitingu i jednocześnie wówczas rekord życiowy Kszczota). Wielu emocji dostarczył także konkurs trójskoku, w którym zwyciężył mistrz świata Idowu Philips (17,52 m).

2012

XII EFL był dla polskich zawodników doskonałą szansą na osiągnięcie dobrego wyniku i zdobycie minimum kwalifikacyjnego na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Ta sztuka udała się trzem zawodnikom: Łukaszowi Michalskiemu, zwycięzcy skoku o tyczce, Annie Jesień w biegu na 400m przez płotki (4 miejsce) oraz Joannie Fiodorow w rzucie młotem, która doskonałym wynikiem 74,18m wygrała tę konkurencję i o prawie 3 metry poprawiła swój rekord życiowy. W biegu na 400m przez płotki kobiet zwyciężczyni Vania Stombolova z Bułgarii wynikiem 54,08 ustanowiła nowy rekord mityngu. Ponadto rekordy mityngu padły w biegach na 400m (Olha Zemlyak UKR) i 800m (Marilyn Okoro GBR) kobiet.

2013

Niespełna 16-letnia zawodniczka UKS Czwórka żory Ewa Swoboda, pokonując znacznie bardziej doświadczone rywalki, ustanowiła rekord Polski juniorek młodszych w biegu na 100m z czasem 11.55. W biegu na 800m nasi zawodnicy ustanowili aż sześć rekordów życiowych, ponad 300-metrowym finiszem zwyciężył Szymon Krawczyk (KS AZS AWF Wrocław) 1:48.33. W konkursie skoku o tyczce drugie miejsce z wysokością 5.40 zajęli Adam Lisiak (rekord życiowy) i Łukasz Michalski. O 10cm wyżej poprzeczkę pokonał Łotysz Mareks Arents. Na dystansie dwóch okrążeń zwyciężyła Litwinka Eglė Balčiūnaitė, piąta w halowych MŚ ’10, 2:02.16.

2014

XIV edycja EFL choć odbyła się 3 czerwca, odbyła się pod znakiem Lolo Jones oraz deszczu i chłodu. Mimo niesprzyjającej aury na stadionie przy ulicy Gdańskiej padło kilka wartościowych wyników. Amerykanka Jones nie zawiodła - dwukrotna halowa mistrzyni globu pewnie zwyciężyła w biegu na 100 metrów przez płotki osiągając czas 12.90. Mimo trudnych warunków minima na Mistrzostwa Europy w Zurychu w skoku o tyczce uzyskali Robert Sobera i Piotr Lisek (5,65 m). Dariusz Kuć zwyciężył w biegu na 100 metrów z czasem 10.29, lepszym o 0.06 sekundy od wskaźnika PZLA na Zurych. Czwarty wskaźnik zdobył w silnie obsadzonym biegu na 110 m przez płotki reprezentant gospodarzy SL WKS Zawisza Bydgoszcz Dominik Bochenek. Polak zajął trzecie miejsce z czasem 13.62. Ciekawostką był fakt, że po raz pierwszy w historii EFL był rozgrywany w dwóch miastach. - Województwo kujawsko-pomorskie jest rozpoznawalne w Polsce jako królowa sportu, poprzez obiekty, które powstają w naszym województwie. Wspólnie z prezydentem Inowrocławia Ryszardem Brejzą podjęliśmy decyzję, że dobrze by było przed Młodzieżowymi Mistrzostwami Polski, zrobić coś większego, aby przypomnieć się w środowisku kujawskim. Ustaliliśmy, że zrobimy przedmityng – mówił przed zawodami dyrektor generalny Krzysztof Wolsztyński. 1 czerwca na Stadionie Inowrocławskich Olimpijczyków w ramach XIV EFL rozegrano dwie konkurencje, które jako mityng classic odbyły się pod auspicjami Europejskiej Federacji. Był to rzut dyskiem kobiet i trójskok.

2015

Mistrz świata z Daegu z 2011 roku Paweł Wojciechowski pokonał poprzeczkę na wysokości 5,80 i był bliski pobicia rekordu Polski.  Anita Włodarczyk posłała młot na 74,29 metra pewnie zwyciężając konkurs. Marika Popowicz triumfowała w sprincie na 100 metrów bijąc rekord życiowy i wypełniając minimum na mistrzostwa świata w Pekinie – 11,28 s. Kamila Przybyłaustanowiła na 4,30 m rekord Polski juniorek.Rekord życiowy po ośmiu latach od poprzedniego takiego osiągnięcia pobił Kamil Masztak (10,45 na 100 metrów). W biegu na 400 metrów przez Patryk Dobek – na ostatnim płotku objął prowadzenie i zwyciężył z czasem 49.38 - umocnił się wówczas na pozycji lidera tabel europejskich w kategorii U23. W biegu na 400 metrów AnyikaOnuora rezultatem 51,67 ustanowiła nowy rekord mityngu – poprzedni należał do Olgi Ziemlak z Ukrainy (52,15 w 3 czerwca 2012 roku).

2016

16. Europejski Festiwal Lekkoatletyczny BYDGOSZCZ CUP (European Athletics Outdoor Classic Meetings) przeszedł do historii jako pierwszy, rozegrany na dwóch arenach. Dzień przed zmaganiami lekkoatletów na stadionie w pięknej scenerii Wyspy Młyńskiej rozegrano konkurs skoku o tyczce. W niełatwych (wietrznych) warunkach triumfował Robert Sobera (5,60 m) przed Niemcem Karstenem Dillą oraz Pawłem Wojciechowskim i Piotrem Liskiem (5,40 m). Dzień później, już tradycyjnie na stadionie ozdobą Festiwalu był ostatni rzut w konkursie Pawła Fajdka na odległość 81.71 m, dwukrotny mistrz świata powiększył przewagę nad rywalami w tabeli światowej do prawie trzech metrów. Kulomiot Konrad Bukowiecki zwyciężył rezultatem 20.83 – drugim w karierze. Tomasz Majewski był drugi z wynikiem 20.17 (trzykrotnie przekroczył 20 m) i był to ostatni występ wielkiego mistrza na bydgoskim stadionie w karierze. Karolinie Kołeczek do minimum na Rio na 100 m przez płotki (wynoszącego 13.00) zabrakło 0.01 i prawidłowego wiatru (wiało +2.4 m/s), zwyciężyła Christina Manning (USA) 12.84.

2017

17. Europejski Festiwal Lekkoatletyczny „Bydgoszcz Cup” po raz drugi odbył się w dwóch lokalizacjach. Pierwszego dnia rozegrano konkurs pchnięcia kulą na Starym Rynku, gdzie zwyciężył Konrad Bukowiecki z wynikiem 20,99m. Drugiego dnia zawody rozegrano na stadionie lekkoatletycznym. W biegu na 400m wśród kobiet zwyciężyła Justyna Święty (51.72) przed Małgorzatą Hołub i Igą Baumgart, natomiast zwycięzcą wśród mężczyzn był Rafał Omelko (46.12). W biegu na 400m przez płotki wygrał Abdelmalik Lahoulou (49.34) ustanawiając swój najlepszy wynik w sezonie. Martyna Galant ustanowiła swój rekord życiowy na 1500m (4:08.81) pokonując wszystkie konkurentki. W biegu na 100m przez płotki tylko dwie zawodniczki złamały 13 sekund i obie ukończyły bieg z czasem 12.94. Wygrała Hanna Plotitsyna dzięki lepszemu momentowi startowemu, na drugim miejscu uplasowała się Kaila Barber. Wśród mężczyzn na 110m ppł. wygrał Damian Czykier (13.28 PB) przed Davidem Kingiem i Arturem Nogą. Yuliya Chumachenko wygrała konkurs skoku wzwyż z wynikiem 1,89m, a Joanna Joźwik był najszybsza na 600m (1:26.74). Finał na100m wygrał Sean McClean z czasem 10.16, a zwyciężczynią na tym samym dystansie była Barbara Pierre (11.32), która pokonała Ewę Swobodę i Marikę Popowicz-Drapałę. Konkurs skoku o tyczce zakończył się wygraną Pawła Wojciechowskiego z wynikiem 5.70.

2018

18. Europejski Festiwal Lekkoatletyczny „Bydgoszcz Cup” przyciągnął ponad 200 zawodników, którzy rywalizowali w trzynastu konkurencjach. W konkursie skoku o tyczce zwyciężyła Iryna Zhuk z wynikiem 4,45m. Sukces swojej rodaczki podzieliła Aliona Dubitskaya, która pokonała swoje rywalki w pchnięciu kulą uzyskując 19,02m. Swoją dominację w biegu na 3000m z przeszkodami pokazali Kenijczycy i Etiopczycy, a najszybszy był Barnabas Kipyego. Nowy rekord mityngu ustanowiła Nikola Ogrodnikova, która rzuciła oszczep na odległość 61,73m. Konkurs skoku o tyczce mężczyzn wygrał Piotr Lisek, pokonując Pawła Wojciechowskiego. Kolejne rekordy mityngu padły w biegu na 400m, w którym najlepsza była Justyna Święty-Ersetic z czasem 51.56 oraz Karol Zalewski z czasem 45.71. Na dystansie 800m wygrali Sofia Ennaoui oraz Nicholas Kipkoech. W biegach sprinterskich najlepsi byli reprezentanci Wielkiej Brytanii Daryll Neita oraz Harry Aikines-Aryeetey, a w biegu płotkarskim zwyciężyła Klaudia Siciarz oraz Balazs Baji. Na trybunach bydgoskiego stadionu obecna była Pani Irena Szewińska, która podziwiała zmagania lekkoatletów.

2019

19. Europejski Festiwal Lekkoatletyczny „Bydgoszcz Cup” w tym roku przyjął nazwę 1. Memoriału Ireny Szewińskiej, ku czci zmarłej 29 czerwca 2018 roku wybitnej polskiej lekkoatletki. Środowe zawody poprzedził konkurs skoku o tyczce, który odbył się w pięknej scenerii Wyspy Młyńskiej we wtorkowe popołudnie, a zwyciężył Paweł Wojciechowski z wynikiem 5,81m. W środę na stadionie Zawiszy najlepszy wynik na świecie w rzucie młotem uzyskał Wojciech Nowicki, pięć razy ponad 21 metrów pchnął kulę Michał Haratyk, który zwyciężył z wynikiem 21,90m. W biegach płotkarskich najlepsi byli Luminosa Bogliolo oraz Damian Czykier, najszybciej jedno okrążenie pokonali Abbas Abubaker i Aminatou Seyni, a na 100m wygrali Morolake Akinosun i Simon Magakwe. Na 800m zwyciężył Adam Kszczot.

2020

2. Memoriał Ireny Szewińskiej znany także jako 20. Europejski Festiwal Lekkoatletyczny „Bydgoszcz Cup” zapisał się na kartach historii rekordem Polski Marcina Lewandowskiego na 2000m. Najlepszy wynik na świecie uzyskała Yuliya Levchenko pokonując poprzeczkę na wysokości 2,00m. W skoku o tyczce poprzeczkę na wysokości 5,80m pokonali Sam Kendricks i Piotr Lisek, a Marcin Krukowski rzucił oszczep na odległość 83,37m. W biegu na 1500m kobiet zwyciężyła Jemma Reekie (4:09.01), a jej rodak Elliot Giles wygrał bieg na 800m. Najszybszą sprinterką okazała się Ajla Del Ponte, płotkarką Karolina Kołeczek, a płotkarzem Cameron Fillery. Najlepszy wynik w sezonie uzyskał Michał Haratyk, który pchnął kulę na odległość 21,61m.


PARTNERZY I SPONSORZYPARTNERZY MEDIALNI
Top

Copyright © 2010-2013 KPZLA |