Po drodze do Rio

Od 24 do 26 czerwca Bydgoszcz będzie gościć 92. Mistrzostwa Polski. Na starcie krajowego czempionatu pojawią się największe gwiazdy polskiej lekkoatletyki, dla których start na stadionie Zawiszy będzie szansą na uzyskanie nominacji do reprezentacji na mistrzostwa Europy w Amsterdamie oraz przede wszystkim na Igrzyska XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro.

Do Bydgoszczy w najbliższy weekend przyjedzie cała czołówka polskich lekkoatletów. Na starcie nie zabraknie zatem gwiazd sportu takich jak rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk, dwukrotny mistrz globu w tej specjalności Paweł Fajdek, czy złoty medalista mistrzostw świata z Pekinu Piotr Małachowski. Na bieżni bydgoskiego stadionu rywalizować będą światowej klasy średniodystansowcy Adam Kszczot i Marcin Lewandowski, a w gronie pań ścigać się będą m.in. Angelika Cichocka, która ostatnio zaimponowała zwycięstwem w mityngu Diamentowej Ligi oraz słynąca z waleczności Sofia Ennaoui. Niezwykle ciekawie zapowiada się konkurs pchnięcia kulą, w którym wystartują zawodnicy legitymujący się obecnie pierwszym (Michał Haratyk, 21.23), drugim (Konrad Bukowiecki, 21.14, rekord świata U20) oraz piątym (Tomasz Majewski, 20.84) wynikiem w tegorocznych tabelach europejskich.

Pchnięcie kulą mężczyzn może być jedną z najciekawszych konkurencji mistrzostw. Po nieco słabszych występach do dalekiego pchania wrócił Michał Haratyk, a Tomek Majewski również prezentuje się bardzo dobrze. Mam nadzieję, że stworzymy znakomite widowisko.
W sobotę na Memoriale Kusocińskiego znów przekroczyłem 21 metrów i czuję, że również na mistrzostwach w Bydgoszczy mogę daleko pchać. Ten konkurs zaważy o tym kto będzie reprezentował Polskę w Rio – to dodatkowa motywacja dla wszystkich startujących
– mówi Konrad Bukowiecki, który dodaje także, że nie może również doczekać się startu na stadionie Zawiszy podczas lipcowych mistrzostw świata U20.

Warto zaznaczyć, że weekendowe mistrzostwa Polski będą dla organizatorów próbą generalną przed lipcowymi mistrzostwami świata U20, których gospodarzem będzie właśnie Bydgoszcz. W związku z tym podczas krajowego czempionatu gościć będziemy m.in. trzyosobową delegację IAAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych), ambasadorkę mistrzostw świata Annę Rogowską oraz siedmiokrotną medalistkę olimpijską Irenę Szewińską, która jest członkiem Komitetu Honorowego mistrzostw.

Uroczyste otwarcie 92. Mistrzostw Polski będzie miało miejsce w piątek o godzinie 17:00. Główne sesje zawodów w sobotę i w niedzielę rozpoczynać się będą o 15:45. W sobotni poranek na terenie Zawiszy rozegrany zostanie chód na 20 kilometrów, który znajduje się na liście IAAF imprez kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich Rio 2016.

Transmisję z pierwszego i drugiego dnia mistrzostw przeprowadzi telewizja internetowa KP-Sport (linki do transmisji: I dzień / II dzień). W niedzielę od 16:05 zapraszamy do śledzenia bezpośredniej relacji z mistrzostw na antenie TVP Sport. 

Wszystkie informacje dotyczące mistrzostw pojawiające się w mediach społecznościowych PZLA (Facebook, Twitter, Instagram, YouTube) będą oznaczone hashtagami #92mp oraz #mp2016.

Bilety (ceny od 3 złotych) na mistrzostwa Polski można kupić w wybranych salonach Empik oraz na stronie serwisu eBilet.pl. Wejściówki będą dostępne także przed sesjami zawodów
w kasach stadionu (w piątek od 11, w sobotę od 12 i w niedzielę od 13) przy ul. Gdańskiej.
Listy zgłoszeń do zawodów: 92. PZLA Mistrzostwa Polski

Translate »