92. MPS: złota Swoboda, dalekie rzuty oszczepem

Faworytka biegu na 100 metrów kobiet Ewa Swoboda nie zawiodła swoich fanów. Najpierw wygrała w Bydgoszczy bieg eliminacyjny, a później rywalizując z rywalkami i wiatrem wiejącym w twarze biegaczek z mocą 1,3 m/s zwyciężyła w finale. Podopieczna Iwony Krupy uzyskała w Bydgoszczy swój siódmy najlepszy wynik w karierze – pierwsze w karierze złoto seniorskiego czempionatu okrasiła dziś czasem 11.34. Za jej plecami finiszowały bardziej doświadczone biegaczki – Marika Popowicz-Drapała (11.49) oraz Anna Kiełbasińska (11.65).

Mistrzem Polski w sprincie na 100 metrów został Karol Zalewski. Sprinterzy rywalizowali przy delikatnym przeciwnym wietrze, ale to nie przeszkodziło podopiecznemu Zbigniewa Ludwichowskiego na uzyskanie czasu 10.30, którym potwierdził minimum na mistrzostwa Europy w Amsterdamie. Za plecami zwycięscy pasjonującą walkę stoczyli pozostali biegacze – z tego boju ze srebrem wyszedł lider polskich tabel Remigiusz Olszewski, który uzyskał 10.41 i o 0.01 sekundy pokonał Przemysława Słowikowskiego.

Angelika Cichocka ponownie w tym sezonie zaimponowała znakomitym finiszem. Zawodniczka SKLA Sopot na ostatniej prostej popisała się świetnym sprintem i na metę wpadła z czasem 4:08.48. Za jej plecami równie walecznie biegła Sofia Ennaoui, która zaatakowała z trzeciej pozycji i wyprzedziła na ostatnich metrach Danutę Urbanik. Zawodniczka MKL Szczecin srebro okrasiła czasem 4:09.16, Urbanik brąz wywalczyła z wynikiem 4:09.24.

– Miło jest zwyciężyć. Jutro i w niedzielę powalczę o minimum na dystansie 800 metrów, ale nie ukrywam, że większe nadzieje w tym roku ulokowałam na dystansie 1500 – przyznała po biegu Angelika Cichocka.

W biegu na 1500 metrów faworytem gospodarzy był lider krajowych tabel Marcin Lewandowski. Średniodystansowiec bydgoskiego Zawiszy od początku trzymał się na początku stawki biegnąc razem z obrońcą tytułu Grzegorzem Kalinowskim. Panowie jeszcze na 300 metrów do mety biegli wspólnie, ale na początku wirażu zaatakował Lewandowski i prowadzenia nie oddał już do mety. Lewandowski finiszował jako pierwszy uzyskując na linii mety czas 3:39.45. Kalinowski uzyskał wynik 3:41.67, a trzeci Mateusz Wyszomirski 3:43.63.

– Bardzo się cieszę, że wygrałem tu w Bydgoszczy. Z drugiej strony bardzo mi przykro, że nie udało mi się wypełnić minimum na tym dystansie na Amsterdam. Głównym celem oczywiście są igrzyska i dystans 800 metrów – mówił po biegu złoty medalista Marcin Lewandowski.

Najdłuższym dystansem rozgrywanym pierwszego dnia 92. Mistrzostw Polski był bieg na 3000 metrów z przeszkodami. W gronie pań zwyciężyła Katarzyna Kowalska (10:06.09) przed Matyldą Kowal (10:06.28) oraz Mariolą Ślusarczyk (10:17.37). Wśród mężczyzn złoto zdobył zdecydowany faworyt Krystian Zalewski (8:53.94), który pokonał Huberta Pokropa (8:58.36) oraz Tomasza Szymkowiaka (8:59.12).

– Bydgoszcz, zawsze zabieram z tego miasta miłe wspomnienia. Złoto cieszy, forma rośnie, a celem moim jest powrót z Amsterdamu z takim samym krążkiem – zapowiedział po biegu złoty Krystian Zalewski.

Anna Jagaciak-Michalska bardzo chciała w trójskoku przekroczyć 14 metrów, ale w pierwszych czterech skokach regularnie lądowała nieco ponad 13.90. Dopiero w ostatniej, szóstej, próbie zawodniczka z Poznania uzyskała równe 14.00. Drugie miejsce zajął Małgorzata Trybańska-Strońska (13.75w), a trzecia była Katarzyna Płonka (13.46).

W gronie panów 8 centymetrów zabrakło do minimum na mistrzostwa Europy Karolowi Hoffmannowi. Syn rekordzisty Polski w trójskoku uzyskał na bydgoskim stadionie w najlepszej dzisiejszej próbie 16.67. Drugie miejsce zajął Adrian Świderski (16.41), a trzeci był Michał Lewandowski (16.35).

Pod nieobecność leczącej drobny uraz Pauliny Guby w konkursie pchnięcia kulą kobiet prym wiodła Klaudia Kardasz, która wygrała z wynikiem 16.79 i zapowiedziała już walkę na bydgoskim stadionie o medal mistrzostw Europy U23 w przyszłym sezonie. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Maluśkiewicz (16.41), trzecia była Anna Wloka (15.86).

Smaku konkursowi rzutu oszczepem mężczyzn dodawał fakt iż piątka polskich oszczepników w sezonie 2016 rzucała ponad 80 metrów. Już w pierwszej serii znakomitą próbą na 82.99 popisał się Łukasz Grzeszczuk. Wynik ten był gorszy od wskaźnika olimpijskiego PZLA zaledwie o centymetr. Po słabszym początku konkursu w czwartej serii przebudził się Marcin Krukowski – oszczepnik Warszawianki rzucił 83.63 i potwierdził minimum olimpijskie. Ostatecznie zwyciężył właśnie Krukowski (83.63) przed Grzeszczukiem (82.99, cztery zrzuty na ponad 80 metrów). Z każdym rzutem poprawiał się również Kacper Oleszczuk, który brąz wywalczył z wynikiem 78.43.

– Jestem zdrowy, ale szczyt formy szykujemy na Rio – mówił Marcin Krukowski, a Łukasz Grzeszczuk dodał iż jest niezwykle zły bo zabrakło mu centymetra do potwierdzenia olimpijskiego minimum.

Rekordzistka Polski w rzucie oszczepem nie zawiodła swoich fanów i wygrała konkurs w Bydgoszczy – Maria Andrejczyk była jedyną zawodniczką, która przekroczyła na stadionie Zawiszy im. Krzyszkowiaka granicę 60 metrów. W trzeciej próbie oszczepniczka z Suwałk rzuciła 60.70 i z tym wynikiem zwyciężyła. Drugie miejsce zajęła Marcelina Witek (57.31), a trzecia była Marta Kąkol (53.46).

– Cały sezon jest dla mnie wielkim zaskoczeniem. Nie ukrywam, że czuję się przygotowana do walki z najlepszymi. Mistrzostwa Europy w Amsterdamie, potem Rio i walka o rekordy życiowe. A czy to da medale – zobaczymy! – stwierdziła mistrzyni Polski w rzucie oszczepem Maria Andrejczyk.

Wartościowe rezultaty padły w eliminacyjnych biegach na 400 metrów. W gronie kobiet Małgorzata Hołub uzyskała 52.00 i wypełniła minimum olimpijskie, a Ewelina Ptak czasem 52.24 zapewniła sobie prawo startu w mistrzostwach Europy w Amsterdamie. Szybko biegali również panowie – Rafał Omelko przebiegł jedno okrążenie w 45.68, Michał Pietrzak uzyskał 45.96, Kacper Kozłowski 46.14, a Kamili Budziejewski 46.17. Wyniki naszych 400-metrowców są lepsze od wskaźnika PZLA na mistrzostwa w Amsterdamie. Godnym odnotowania jest także wynik 47.39, którym 19-letni Dawid Kapała wypełnił minimum PZLA na mistrzostwa świata U20 w Bydgoszczy. Podczas biegów eliminacyjnych kobiet na 400 metrów przez płotki Emilia Ankiewicz czasem 56.45 poprawiła rekord życiowy i wypełniła wskaźnik na czempionat kontynentu w Amsterdamie.

Wyniki I dnia: Bydgoszcz