Świetny bieg Czykiera ozdobą 17. EFL w Bydgoszczy

Bieg Damian Czykiera na 110 metrów przez  płotki był ozdobą 17. Europejskiego Festiwalu Lekkoatletycznego w Bydgoszczy – zawodnik Podlasia osiągnął czas 13.28 i wypełnił wskaźnik PZLA na mistrzostwa świata w Londynie. Paweł Wojciechowski pokonał w skoku o tyczce 5.70, a Justyna Święty przebiegła 400 metrów w 51.72.

Świetnie pobiegł na 110 metrów przez płotki Damian Czykier. Uzyskał on rewelacyjny czas 13.28, który jest jego rekordem życiowym oraz trzecim najlepszym wynikiem w historii polskiej lekkoatletyki. Płotkarz Podlasia wypełnił wskaźnik PZLA na mistrzostwa świata w Londynie oraz przesunął się na ósme miejsce w światowych tabelach.

– Rok temu zmieniłem trenera, było trochę modyfikacji w treningu. Do lata przygotowaliśmy się perfekcyjnie. Teraz jest przyjemność z biegania i sam czekam gdzie w tym sezonie jest moja granica. – mówił po biegu szczęśliwy Damian Czykier.

Gorąco dopingowany przez publiczność Paweł Wojciechowski pokonywał w pierwszych próbach 5.30 oraz 5.50. Dopiero w trzeciej próbie zawodnik Zawiszy uporał się z poprzeczką zawieszoną na 5.60. Na szczęście 5.70 skoczył już za pierwszym razem. Później podopieczny Wiesława Czapiewskiego trzy razy, bez sukcesu, atakował 5.82. Minimum na mistrzostwa Europy U23 wypełnił, poprawiając wynikiem 5.30 rekord życiowy, Borys Dżaman.

Amerykańska halowa mistrzyni świata Barbara Pierre pokonała na bydgoskiej bieżni wszystkie rywalki w tym największą gwiazdę nadwiślańskiego sprintu, czyli Ewę Swobodę. Zawodniczka z USA zwyciężyła z czasem 11.32, druga podpoieczna Iwony Krupy wywalczyła czas 11.38

Sean McLean wygrał w chłodny piątkowy wieczór bieg na 100 metrów wyrównując czasem 10.16 rekord europejskiego festiwalu lekkoatletycznego. Najlepszy z Polaków był piąty Dominik Kopeć (10.44).

Warunki atmosferyczne nie pomagały dziś w Bydgoszczy m.in. startującym w biegu na 400 metrów. Przy chłodnym wietrze Justyna Święty triumfowała z czasem 51.72, czwartym najlepszym w karierze. Do ostatnich metrów Święty była atakowana przez Małgorzatę Hołub, która finiszowała jako druga z czasem 52.09 – lepszym o 0.01 sekundy od wskaźnika PZLA na mistrzostwa świata w Londynie.

– Wiatr pokrzyżował tu trochę plany na szybsze bieganie. Najważniejsze ze wygrałam i to kolejny wynik poniżej 52 sekund. To wynik z ciężkiej pracy i myślę, że teraz ciężko potrenuję i w Londynie będzie jeszcze lepiej. – podsumowała swój start w Bydgoszczy Justyna Święty.

Dodajmy, że druga w serii B Aleksandra Gaworska uzyskała minimum na mistrzostwa Europy do lat 23 pokonując jedno okrążenie stadionu przy Gdańskiej w 52.45. Wskaźnik na tą imprezę wywalczyła także Dominika Muraszewska (53.02), a minimum na mistrzostwa do lat 20 zdobyła Natalia Kaczmarek (52.38).

W gronie mężczyzn 400 metrów wygrał Rafał Omelko (46.12). Dariusz Kowaluk czasem 46.90 wypełnił minimum na mistrzostwa Europy w Bydgoszczy, a Tymoteusz Zimny wynikiem 47.55 zapewnił sobie prawo startu w czempionacie kontynentu do lat 20.

Joanna Jóźwik pokonała 600 metrów w 1:26.74 i zwyciężyła w 17. Europejskim Festiwalu Lekkoatletycznym. Świetny finisz pozwolił Michałowi Rozmysowi triumfować w biegu na 800 metrów z czasem 1:48.78. Po walecznej postawie na ostatniej prostej trzecie miejsce wywalczył Artur Kuciapski (1:50.00).

Rekord życiowy i czas lepszy od wskaźnika na mistrzostwa Europy U23 to dorobek Martyny Galant, która w znakomitym stylu wygrała w biegu na 1500 metrów uzyskując czas 4:08.81.

Bieg na 3000 metrów z przeszkodami był na bydgoskim mityngu tradycyjnie poświęcony pamięci Bronisława Malinowskiego, tragicznie zmarłego w 1981 roku dwukrotnego medalisty olimpijskiego. W międzynarodowej stawce najlepszy okazał się Kenijczyk Clement Kemboi, który uzyskał czas 8:35.82. Na szóstej pozycji finiszował Mateusz Kaczmarek (9:13.72).

Przy zbyt silnie wiejącym wietrze w biegu na 100 metrów przez płotki Ukrainka Hanna Plotitsyna i Amerykanka Kaila Barber uzyskały znakomity czas 12.94. Najlepsza z Polek, Karolina Kołeczek, była czwarta z wynikiem 13.21. Czasem 13.60 wskaźnik na mistrzostwa Europy do lat 23 wypełniła faworytka gospodarzy w tej konkurencji, czyli Marlena Morton.

Zadowolony ze swojego startu w Bydgoszczy może być Abdelmalik Lahoulou – Algierczyk wygrał bieg na 400 metrów przez płotki z wynikiem 49.34. Najlepszy z Polaków był Robert Bryliński, który metę minął jako szósty – uzyskał on rezultat 51.47.

1.89 skoczyła wzwyż Ukrainka Julija Chumachenko, która triumfowała w tej konkurencji (trzy zrzutki na 1.92). Drugie miejsce zajęła Urszula Gardzielewska, która po pokonaniu wysokości 1.83 nie poradziła sobie z poprzeczką zawieszoną na 1.86.