Konferencja prasowa przed Bydgoszcz Cup 2018

Już nieco ponad miesiąc został do XVIII Europejskiego Festiwalu Lekkoatletycznego „Bydgoszcz Cup”. Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja tyczkarzy, gdzie o zwycięstwo walczyć będą przedstawiciel bydgoskiego Zawiszy Paweł Wojciechowski, złoty i brązowy medalista MŚ (Daegu 2011, Pekin 2015) oraz brązowy medalista HME (Belgrad 2017), a także Piotr Lisek – srebrny i brązowy medalista MŚ (Londyn 2017 i Pekin 2015), brązowy medalista HMŚ (Portland 2016, Birmingham 2018) i złoty medalista HME (Belgrad 2017).

W tym roku zmieniłem tyczki. Będę startować na sprzęcie, który używa Renaud Lavillenie. Dodatkowo testować będę tyczki, na których skacze Sam Kendricks. Cieszę się, że w Bydgoszczy będę mógł zaprezentować się przed własną publicznością. Będzie to mój kolejny start w sezonie letnim, więc liczę na dobry wynik – mówił Paweł Wojciechowski.

Arcyciekawie zapowiadają się biegi na 400m, gdzie zobaczymy złotych medalistów HMŚ z Birmingham w sztafecie 4x400m, czyli pochodzącego z Kruszwicy Jakuba Krzewinę, Rafała Omelko, Karola Zalewskiego i Łukasza Krawczuka. Wśród kobiet również wystąpią medalistki HMŚ – Justyna Święty-Ersetic, Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub-Kowalik oraz Aleksandra Gaworska, a także reprezentantka BKS Bydgoszcz Iga Baumgart.

W tym roku wprowadziliśmy pierwszy raz nowe konkurencje kobiet, a będą to pchnięcie kulą i rzut oszczepem. Liczę na to, że kibice, którzy przyjdą na stadion będą zadowoleni z rywalizacji. Dodatkowo przygotowaliśmy ofertę dla uczniów bydgoskich szkół, którzy przyciągną na stadion swoich rodziców, dziadków czy innych członków rodziny – zachęca Krzysztof Wolsztyński, prezes KPZLA.

Kolejnym reprezentantem CWZS Zawisza Bydgoszcz będzie Marcin Lewandowski, który w biegu na 800 m zmierzy się z Kenijczykiem Nicholasem Kiplangat Kipkoechem. Obaj zawodnicy uznawani są z faworytów, więc możemy spodziewać się wyniku w granicach minuty i 45 sekund.

Kibice, który przyjdą na bydgoski stadion, będą mogli podziwiać pojedynek polskich biegaczek średniodystansowych Sofii Ennaoui i Angeliki Cichockiej, które wystąpią w biegu na 800m. Wśród konkurencji technicznych zobaczymy rzut oszczepem, a w nim multimedalistkę z 2017 roku Marcelinę Witek (złoto na Uniwersjadzie w Tajpej, brąz na Młodzieżowych ME w Bydgoszczy, srebro na Drużynowych ME w Lille), Klaudię Maruszewską (złoto na MŚ Juniorów w Bydgoszczy 2016) oraz Anete Kocinę z Łotwy (srebro na Młodzieżowych ME w Bydgoszczy 2017). Z pewnością Marcelina Witek będzie chciała odgryźć się za zeszłoroczną porażkę z Łotyszką. Ciekawie zapowiada się także pojedynek kulomiotek, w którym reprezentantka AZS UMCS Lublin Paulina Guba będzie walczyć z Węgierką Anitą Marton, zdobywczynią srebrnego medalu MŚ (Londyn 2017) oraz złotego ME (Belgrad 2017). 

Jestem bardzo zadowolony, że Europejski Festiwal Lekkoatletyczny odbędzie się po raz osiemnasty. Jako miasto dokładamy wszelkich starań, aby wspierać organizację mityngu w możliwie największym stopniu. Liczę, że przed nami jeszcze dużo imprez lekkoatletycznych, które dumnie będziemy wspierać – przekazał Adam Soroko, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszcz.

W biegach sprinterskich i płotkarskich, poza czołowymi polskimi zawodnikami (Damian Czykier, Artur Noga, Dominik Bochenek, Karolina Kołeczek, Klaudia Siciarz, Remigiusz Olszewski) zobaczymy także przedstawicieli Jamajki i Stanów Zjednoczonych, w tym Barbarę Pierre, która rok temu zwyciężyła na 100m z czasem 11.32.

fot. Mateusz Bosiacki

Translate »