20 czerwca 2024
W Oslo za polską kandydaturą lobbowała m.in. przedstawiciel bydgoskiego magistratu wiceprezydent Iwona Waszkiewicz.
– Decyzja European Athletics bardzo nas cieszy. Przed organizatorami teraz dwa lata trudnej pracy, która wierzę, że przyniesie efekt w postaci świetnie zorganizowanych mistrzostw. – komentował na gorąco obecny w Oslo sekretarz generalny Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Piotr Długosielski, który w czasie swojej sportowej kariery dwukrotnie stawał na podium młodzieżowych mistrzostw Starego Kontynentu.
Powierzenie Bydgoszczy prawa do organizacji zawodów było pierwszą decyzją kalendarzową wybranej przed kilkoma tygodniami w Bledzie nowej Rady European Athletics, której przewodniczył Norweg Svein Arne Hansen. Stolica Kujaw i Pomorza została pierwszym w historii miastem, które dwukrotnie ugości mistrzostwa Europy do lat 23. Ostatnio taka impreza gościła nad Brdą w 2003 roku, a medale na obiekcie Zawiszy wywalczyli wówczas m.in. Marek Plawgo, Kamila Skolimowska czy – ze wspaniałym wynikiem 2.36 – Aleksander Waleriańczyk. Za dwa lata na bydgoskim stadionie z pewnością będziemy śledzić pasjonujące występy takich polskich zawodników jak Ewa Swoboda czy Konrad Bukowiecki – wschodzących gwiazd nadwiślańskiej Królowej Sportu.Dodajmy, że łupem Marka Plawgo w 2003 roku padły dwa złote medale: na 400 metrów przez płotki i w sztafecie 4×400 metrów. Jeden ze „złotych” biegów był elementem wieńczącym pokaz multimedialny kandydatury miasta w Oslo. – Rozstrzygnęła moim zdaniem nasza prezentacja, która pięknie pokazała Bydgoszcz, stadion, a także to, jak się miasto rozwinęło w czasie dwunastu lat od poprzednich mistrzostw – relacjonował Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki. – Marek opowiadał dynamicznie i ze swadą. Zrobiło to wrażenie, ale największe oczywiście wszystkie te zmiany w Bydgoszczy: nowe hotele, drogi – dodał Wolsztyński.
Najbliższe mistrzostwa Europy młodzieżowców odbędą się za miesiąc w Tallinnie. Rada EA zdecydowała dziś także, że za 2 lata mistrzostwa Europy juniorów ugości włoskie Grosseto.
Bydgoskie kalendarium:1975 – Puchar Europy w wielobojach1979 – Mistrzostwa Europy Juniorów1999 – Mistrzostwa Świata Juniorów Młodszych (kadetów lub inaczej do lat 18) w lekkiej atletyce2003 – Mistrzostwa Europy do lat 232004 – Puchar Europy w wielobojach Superliga2008 – Mistrzostwa Świata Juniorów2010 – Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych2013 – Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych2017 – Mistrzostwa Europy do lat 23
Komentarz Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego dla www.bydgoszcz.pl
– To znakomita wiadomość. Bardzo się cieszymy, że działacze EA postawili na nas – komentuje prezydent Rafał Bruski. – Niebagatelne znaczenie miał fakt, że sprawdziliśmy się już wielokrotnie jako organizator dużych imprez lekkoatletycznych. Dysponujemy pięknym, jednym z lepszych w Europie i w zasadzie jedynym w Polsce stadionem lekkoatletycznym. Od lat przy organizacji imprez lekkoatletycznych w Bydgoszczy trzon komitetów organizacyjnych stanowią te same, doświadczone osoby. To były nasze mocne atuty i prawdopodobnie one zadecydowały, że postawiono na Bydgoszcz. Rok 2017 będzie zatem obfitował w naszym mieście w duże imprezy sportowe, bo przypomnę, że mamy też gościć mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn do lat 21. Po turnieju seniorskim to drugie najważniejsze i najciekawsze rozgrywki na Starym Kontynencie z udziałem narodowych reprezentacji piłkarskich.
Anna Strzelczyk-Frydrych (UM Bydgoszcz, wypowiedź prezydenta)
Maciej Jałoszyński (PZLA), Maciej Łopatto
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej