World Athletics zapowiada Continental Tour Gold 2022. Co czeka kibiców?

World Athetics ogłosił terminarz wydarzeń najbardziej prestiżowego ze swoich cyklów na otwartym stadionie. World Athletics Continental Tour Gold w 2022 roku będzie liczył 12 mityngów i potrwa od 9 kwietnia do 11 września. Cykl zawita do Bydgoszczy 3 czerwca, kiedy to ponownie spotkamy się na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka na Memoriale Ireny Szewińskiej.

Łącznie w tegorocznym kalendarzu imprez Światowej Federacji Lekkiej Atletyki (World Athletics) znajdziemy aż 140 mityngów. W zależności od poziomu sportowego oraz wysokości nagród są one podzielone na poziomy: Gold, Silver, Bronze i Challenger.

Pośród 12 najlepszych mityngów zaliczanych do poziomu Gold, po raz kolejny znajdzie się Memoriał Ireny Szewińskiej. Nowością będzie New York Grand Prix, które do 2015 roku rozgrywano w ramach Diamond League oraz mityng USATF Bermuda Games.

Czego mogą spodziewać się kibice cyklu? Jeśli spojrzymy na liczby i wydarzenia z ubiegłego roku, to łatwo dojść do wniosku, że przed nami dużo wrażeń. W 2021 roku w Continental Tour rywalizowało aż 6682 sportowców ze 147 krajów. Fani lekkiej atletyki podczas 69 mityngów mieli okazję zobaczyć dwa rekordy świata, 99 rekordów krajowych oraz 1377 rekordów życiowych. Wśród nich był między innymi spektakularny rekord świata Sifan Hassan w biegu na 10 000 metrów (29:06,82).

Na tę chwilę prawa telewizyjne do wydarzeń z poziomu Gold zostały sprzedane do 140 lokalizacjach na całym świecie. W pozostałych dostęp do wielu materiałów, w tym transmitowanych „na żywo”, będzie odbywał się poprzez kanał World Athletics w serwisie YouTube.

Organizatorzy Continental Tour Gold jednogłośnie uzgodnili, że zgodnie z decyzjami Światowej Rady Lekkiej Atletyki w najbliższym czasie z udziału w zawodach należy wykluczyć wszystkich sportowców z Rosji i Białorusi. World Athletics domaga się, aby wszystkie mityngi na wszystkich poziomach Continental Tour były objęte analogicznymi sankcjami.

Spotkania na poziomie złotym w World Athletics Continental Tour 2022

9 kwietnia – USATF Bermuda Games, Devonshire (Bermudy)
16 kwietnia – Golden Games, Mt. San Antonio Collage (USA)
7 maja – Kip Keino Classic, Nairobi (Kenia)
8 maja – Seiko Golden Grand Prix, Tokio (Japonia)
31 maja – Ostrava Golden Spike, Ostrawa (Czechy)
3 czerwca – Memoriał Ireny Szewińskiej, Bydgoszcz (Polska)
6 czerwca – FBK Games, Hengelo (Holandia)
12 czerwca – New York Grand Prix, Nowy Jork (USA)
14 czerwca – Paavo Nurmi Games, Turku (Finlandia)
8 sierpnia – Gyulai Istvan Memorial, Szekesfehervar (Węgry)
4 września – Memoriał Kamili Skolimowskiej, Chorzów (Polska)
11 września – Memorial Borisa Hanzekovica, Zagrzeb (Chorwacja)

Pełen kalendarz cyklu World Athletics Continental Tour Gold 2022

Zdjęcia: Paweł Skraba

Translate »